Egyszer már valahol írtam arról, hogy amikor még csak terveztem az ékszeres vállalkozást, marketing guruk óva intettek attól, hogy megnevezzem ékszereim anyagát. „Találj ki valami más szót – mondták – csak azt ne mondd ki , hogy gyurma!” Akkor „megfogadtam” a tanácsot és lázasan törtem az agyam a keresztelőn. Polymer clay – mondja a nemzetközi nyelv (de tényleg! Az oroszoknál is így mondják полимерной глины ), és kezdtem mondani én is, de amikor erre az a „válasz”, hogy: és az mi?, akkor magyarázhatom jobbról-balra és vissza, hogy ezegyhőrekeményedőanyag, a vége akkor is mindig az, hogy „magyarul: gyurma”. Ha nem én mondom ki, akkor az illető kérdez rá. Addig-addig járjuk körbe az anyagot, míg a végén mindig oda lyukadunk ki, hogy ez gyurma.
Akkor miért is kellenek ezek a felesleges körök? – kérdezem én? Tagadhatatlan, hogy a mai napig megremeg egy pillanatra a hangom, amikor kiejtem a számon. De azt meg annyira álszentnek érzem, amikor kiindulva a hőre keményedő anyagból, folytatva azzal, hogy: „…és az mitől lesz ilyen? Megsütöd? Igen.” – eljutunk oda, hogy: „Akkor ez gyurma? Igen”.
Ugyanaz a csalódás vagy csodálkozás a vége. Ugyanaz a jó vagy rossz szájíz, mintha kapásból mondom, hogy süthető gyurma. Utána is magyarázhatom a technikát, a szumma ugyanaz. Vagy elmegy a kedve az illetőnek vagy a látvány kellőképp kompenzálja.
Mondom ezt ilyen könnyen, de pont azért írok erről, mert mégsem ilyen egyértelmű. Volt egy vásárlóm, aki fotók alapján jött vásárolni, bár előzetesen már járt a honlapon és olvasta a GY.I.K-ben, az anyaggal kapcsolatos pontot, megerősítette, hogy valóban, Ő is ezt kérdezné először: ez gyurma? Nem túlzok, alig bírt választani, annyira tetszettek Neki az ékszerek, mégis, mikor már csomagoltam, és valahogy szóba került ez a téma a legnagyobb meglepetésemre odaszúrta: „Azért azt tényleg ne mondd, hogy gyurma!”
Hát kérdezlek Titeket (ha tehetném szavaztatnék), akkor most mondjam vagy ne mondjam? Vagy mit mondjak? Ti nem kérdeznétek tovább, ha valami olyasmit habratyolnék először, hogy hőre keményedő anyag? Tényleg olyan rossz a fülnek ez a szó, hogy gyurma? A polymer anyag az jobb? Mellesleg van olyan, hogy ékszergyurma. Ez sokkal jobban hangzik, de igazából az kicsit más. Hasonlóan működik, de valamiért mégsem azt használják a nagy „gyurmaékszeresek”.
Szóval akárhogy csűröm-csavarom, ezt a gumicsontot még rágom és csak hinni tudom, hogy aki kellemesen csalódik ebben az anyagban, megfertőződik és onnantól nem rándul meg a szemöldöke a szó hallatán: GYURMA!!!!!!!!!!!!!!!